Altın Kumsal (Dipkarpas)

Kıbrıs Dipkarpaz’da bulunan Altın Kumsal efsaneye göre mitolojinin güzellik ve aşk tanrıçası olan Afrodit’in doğduğu yer olarak da anlatılır. Altın sarısı kumu ve turkuaz renkli deniziyle kendisine hayran bırakacak olan Altın Kumsal’a gideceğiniz yol buna değecektir.

Kuzey Kıbrıs’ın en uç noktası olan Dipkarpaz bölgesinde birkaç pansiyon dışında pek işletme yok. Altın Kumsal’a giderken hazırlıklı gitmeniz tavsiye edilir; aksi takdirde market bulmakta zorlanabilirsiniz. 

Kıbrıs’ın en iyi plajlarından biri olan Altın Kumsal’da doğayla başbaşa yürüyüş yapabilir, Akdeniz’in tadını çıkarabilir ya da günbatımını seyredebilirsiniz. Karpaz’da el değmemiş bu plaja giderken yol üstünde yaban eşeklerini ve denizde Caretta Carettaların görebilirsiniz.

Plaja giderken hatırlatalım; yönlendirme tabelalarını takip ederek bulabilirsiniz.

İnsanlar bu plaj hakkında ne düşünüyor:

Afrodit doğdu diye mi güzel yoksa bu kadar güzel olduğu için mi Afrodit burada doğdu bilinmeyecek ama plaj gerçekten abartılacak kadar harika! Sadece aracınız olsun yeter...

Eylül ayları gibi giderseniz caretta ve yumurtalarını görebilirsiniz. Plaj özel olarak da carettalar için korunmakta.
Aracınız ile gidiyorsanız "Altın Kumsal" tabelalarını takip edin. Tabelalar küçük ona dikkat edin. Yol üzerinde dost canlısı eşekleri görebilirsiniz :) Mutalaka görülmesi gereken bir plaj...

Bunlara da bakabilirsiniz:

Escape Plajı

Girne

Merit Park Plajı

Girne - Alsancak

Alagadi Turtle Plajı

Girne (Halk Plajı )

Golden Bay Plajı

Girne