Girne Kalesi

7.yüzyılda adaya hakim olan Bizanslılar tarafından inşa edilen Girne Kalesi; Arap akınlarını önlemek ve karşı koymak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde Girne’nin sembolü olan Girne Kalesi yat limanında yer almaktadır.

1400 yıllarında kalenin çevresi hendek ile çevrili ve içerisi su ile doluydu. 1373 yılında Ceneviz saldırılarından sonra birçok evreden geçen kale şu anki halini en son Venedikliler tarafından yapılmış şekilde günümüze ulaşmıştır. 

1489 yılından sonra kaleyi ele geçiren Venedikliler, Osmanlı’nın denizden gelebilecek top saldırılarına karşılık vermek için kaleye ek olarak sonradan kuleler eklemişlerdir.Yalnız 1570 yılında Lefkoşa zaferinden sonra Osmanlı hakimiyetine girince kale de direniş göstermeden teslim olmuştur.

Girne Kalesi tam olarak kare olmasa da benzer bir yapıdadır.Her köşesinde bir kule bulunmaktadır. Girne ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler burada sergilenmektedir. Ayrıca kale içerisinde 1100’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Bizans Kilisesi bulunmaktadır.Ayrıca çeşitli tarihsel olaylar kale içerisinde canlandırılarak açık hava müze atmosferi yaratılmaya çalışılmıştır.


Bunlara da bakabilirsiniz:

St. Hilarion Kalesi

Antiphonitis Kilisesi

Mavi Köşk