Kıbrıs Hakkında Genel Bilgiler

 • Akdeniz’de bir ada olan Kıbrıs, Güney ve Kuzey olarak ikiye ayrılır. Kıbrıs Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Adanın kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye; doğusunda 112 km ile Suriye, 162 km’de Lübnan,267 km’de İsrail; güneyinde 418 km uzaklık ile Mısır ve batısında 965 km ile Yunanistan yer alır.
 • Para birimi Türk Lirasıdır. Fakat gayrimenkul ve araç gibi alım-satımlarda Pound para birimi olarak kullanılmaktadır.
 • İklimi tipik Akdeniz iklimidir. Yazlar uzun ve kurak; kışlar ise kısa ve yağmurlu geçer. Ortalama sıcaklık değerleri ise 19 derecedir. Yazın ortlama 40 dereceye kadar sıcaklıklar çıkmaktadır.
 • Bitki örtüsü genel olarak maki olsa da çamgiller, zeytingiller, turunçgillerin yanında ağaç ve çalılıklardan da meydana gelmektedir.


 • Kıbrıs Tarihi: yapılan kazılarda M.Ö. 7000 yılında Neolitik döneme kadar uzanan Kıbrıs bir çok krallığın egemenliği altına girmiştir.Kıbrıs’ yerleşen ilk insanların Mezepotomya ve Anadolu’dan gelip tarımcılık ile uğraştığı görülmektedir.Kıbrıs taş devrinden sonra sırasıyla; Mısır (M.Ö 1450-700),Asurlular (M.Ö 700-545), İran Pers (M.Ö 545-345),Eski Yunan-Helen (M.Ö 345-290),Ptolemik Krallığı (M.Ö 290-58), Romalılar (M.Ö 58 – M.S 395), Bizans (395-1190), İngiliz (1190-1191) Egemenliği’ne ev sahipliği yapmıştır.
 •  Günümüzde kalan tarihi kalıntıların çoğu ise sırasıyla: Luzinyan (1191-1489),Venedik (1489-1570),Osmanlı (1570-1878),İngiliz (1878-1960) Egemenliği’ne ait kalıntılardır. 1960-1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti olan ada 1974 Barış Harekatı ile ikiye ayrılmıştır ve 1983’ten günümüze kadar bu şekilde devam etmiştir.


 •  Pasaport ve vize: Türk vatandaşları için vize ve pasaport şartı bulunmamaktadır. Nüfus cüzdanınız ile adaya giriş yapabilirsiniz. Güney Kıbrıs’a sadece Kıbrıs’ın yerli halkı ve yabancılar girebilmektedir. Kuzey Kıbrıs’tan Türk vatandaşları Güney kısmına girememektedir. Aynı şekilde başka ülkelerden Kuzey Kıbrıs’a gelmek için Türkiye üzerinden aktarmalı bir uçuş yapma zorunluluğu bulunmaktadır (Örnek olarak Almanya-Munih’ten Türkiye-İstanbul’a sonra da Kıbrıs-Ercan’a aktarmalı uçuş gibi)
 • Telekomünikasyon: Kıbrıs adasında Vodafone ve Turkcell şirketleri bulunmaktadır. Hattınız yurtdışı kullanımına açıksa kullanabilirsiniz. Başka bir hattınız varsa otomatik olarak Turkcell şebekesine yönlendirilmektedir.
 • Gümrük: 2017 yılı güncel gümrük bilgisi olarak Kıbrıs’tan Türkiye’ye dönerken 1 adet (alkol oranı %22’den fazla) içki ile 2 adet likör (alkol oranı %22’den az) olmak üzereüç litre içki alabilirsiniz. Sigara olarak 600 adet; puro adet olarak 50 tane de gümrükten sıkıntısız geçmektedir.Onun dışında çay 1 kg,kahve 1 kg,çikolata 1 kg,şekerli yiyecek 1 kg hakkı bulunmaktadır. Çikolata ya da diğerleri yerine başka üründen 2 kg alma hakkına da sahipsiniz.
 • Kıbrıs vatandaşlığı almak: Kıbrıs vatandaşlığı almak için adada kesintisiz olarak 8 yıl çalışma izinli şekilde çalışıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Kesintili olarak çalıştıysanız iki şekilde olabiliyor: 10 yıl olacak şekilde Kıbrıs’ta yaşamışsanız 90 günü yurtdışında geçirmemek koşuluyla ya da 15 yıl 90 günü yurtdışında geçirmemek koşuluyla çalışma kaydına bakılmaksızın KKTC vatandaşlığı alabilirsiniz. KKTC anayasasında 5 yıl adada yaşayan yabancı uyrukluların vatandaşlık başvurusunda bulunma hakları olsa da 5 yıl için vatandaşlık garantisi verilmemektedir.
 • Türkiye ehliyeti Kıbrıs’ta geçerli mi: Kıbrıs’ta ulaşımın sıkıntı olduğu bir gerçek. Peki ehliyetinizin olup da Kıbrıs’ta araç kiralamanın uygun olması halinde ne yapılabilir? Türk vatandaşları adada sahip oldukları ehliyet ile araç kullanabiliyor. Çalışma izni olanlar için Kıbrıs ehliyeti çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Adaya turist olarak gelenler için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yalnız direksiyonun sağda ve trafiğin ters aktığını da hatırlatalım.
 •  Kıbrıs’ta kiralık ev fiyatları: Kıbrıs’ta yazın bir ev kiralamak ortalama olarak 200 Sterlinden başlamaktadır ( Yaklaşık 540 TL).
 • Kıbrıs'ta kiralık araba fiyatları: Kıbrıs'ta benzin ve mazotun da ucuz ulaşımın sıkıntılı olması nedeniyle araba kiralamak gayet mantıklı bir seçenektir. Rent a car fiyatları ise genel olarak kış sezonunda günlük 70-80 TL civarı; yaz sezonunda 100-120 TL civarındadır. Yaz sezonunda araçlar minumum olarak 3 günlük kiraya verilmektedir.