Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken 10 Tarihi Yer


1. Surlariçi / Lefkoşa: 
2. Büyükhan / Lefkoşa: 

1.Kıbrıs’ın hem güney hem de kuzey kısmının bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’da bulunan Surlariçi’nde çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokakların arasındaki yaşam mutlaka görülmesi lazım.

2.Surlariçi’ne kadar gidip de Büyükhan’ı görmemek olmaz.1572 yılında yapıldığı düşünülen Han, dikdörgen şeklinde ve iki kattan oluşmaktadır.İçerisinde bulunan restoranlarda yemek yiyebilir; sevdikleriniz için hediyelik eşya alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi

3. Maviköşk / Girne: 

Ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısının evi olan Maviköşk’ün her köşesi şaşırtıcı özelliklerle gizli. 1957 yılında yapılan köşk günümüzün modern teknolojisi ile donatılmıştır. Pazartesi günleri kapalı olan Maviköşk’ü diğer günler ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

4. Salamis Antik Kent / Gazimağusa: 

M.Ö 11.yüzyıllarda kurulduğu tahmin edilen kent Troya savaşlarında kardeş intiharını engellemediği için babası tarafından kovulan Teukros tarafından kurulduğu rivayet edilir. Roma döneminde imparatorluğun en büyük ticaret merkezi Salamis Kenti’dir. Kıbrıs’taki en büyük tarihi amfi tiyatro alanı, spor alanı, hamamlar ve o dönemin pazar alanları olarak Salamis Kenti’nin görülmesi gerekmektedir.

Detaylı Bilgi

5. Girne Kalesi / Girne: 

7. Yüzyılda Bizans tarafından inşa edilen Girne Kalesi o dönemdeki Arap akınlarına yönelik önlem amaçlı inşa edilmiştir.Girne’nin sembolü haline gelen Kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan Batık gemi günümüzdeki en eski gemi batığı olarak geçmektedir. 

Detaylı Bilgi

6. Lala Mustafa Paşa Cami / Mağusa: 

Eski adıyla St. Nicholas Katedrali olan Cami 1298-1312 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir.Adanın hakimi Lüzinyalılar tarafından yapılan katedral Akdeniz’in en iyi gotik mimarisi özelliğini taşımaktadır. 705 yaşında bir cümbez ağacı caminin hemen önünde bulunmaktadır.1571 yılından sonra katedral camiye çevrilmiştir.

Detaylı Bilgi

7. Kapalı Maraş / Mağusa: 

 Kıbrıs’ın hatta dünyanın önemli turizm yerlerinden biri olan “Kapalı Maraş” 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra adeta hayalet şehre dönmüştür. Hiç kimsenin yaşamadığı bu bölge Nato,Rum ve Türk askerleri tarafından korunmaktadır. Sadece askerlerin ve yakınlarının girebileceği Kapalı Maraş’ı görmek isterseniz sadece belirli bir yere kadar gidip görebiliyorsunuz.

8. St.Hilarion Kalesi / Girne: 

Kıbrıs’ın üç kalesinden biri olan St.Hilarion Kalesi, Girne’yi yukarıdan görebileceğiniz mükemmel bir manzaraya sahiptir.1191 yıllarda inşa edildiği düşünülen Saint Hilarion Kalesi, denizden 700 metre yüksekte Beşparmak Dağları’nın dik yamaçları üzerine kuruludur.

Detaylı Bilgi

9. Bellapais Manastırı / Girne: 

Günümüzde çeşitli konserlerin ve müzik festivalinin gerçekleşiği Bellapais Manastırı, 1158-1205 yılları arasında inşa edilmiştir.Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan manastır,gece Beşparmak Dağları üzerinde özel olarak ışıklandırılmaktadır.

Detaylı Bilgi

10. Selimiye Cami / Lefkoşa: 

1. Katedral olarak inşa edilen günümüzün Selimiye Cami’si adını II.Selim’den almaktadır. 1954’ten itibaren Kıbrıs’ın en büyük ve en gösterişli camisi olarak hizmet vermiştir. Paris’teki Nortre Dame Katedrali’ne benzemektedir.

Detaylı Bilgi