Kıbrıs’ta Ne Yenir? Kıbrıs’ın neyi meşhur?

Kıbrıs’a gitmişken yemek kültürünü de es geçmemek lazım. Farklı kültürlerden oluşan yemek lezzetlerini mutlaka denemek lazım. Kıbrıs’ta ülkemizin damak tadına uygun o kadar yemek varken ülkemizde bu lezzetleri bulamayacağınız yemekler şöyle: 

Hellim Peyniri: 

Listenin en başında kuşkusuz hellim geliyor. Kıbrıs’ta meşhur olan hellim peynirinin tadını sadece burada alabilirsiniz.Genellikle keçi sütünden yapılan bu peynir bir yıl kadar dayanabiliyor.İnek sütünden yapılan peynirler ise genellikle bir aya kadar saklanabiliyor. Kıbrıs’a gelmişseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bu lezzeti ülkeye geri dönerken yanınızda almayı unutmayın sakın.

Şeftali Kebabı:

 Koyun ve keçi kıymasının baharat ve maydanozla yoğurulmasından oluşan bu köfte kömürde yavaş pişirilerek hazırlanır. Kıbrıs’ta hellimden sonra listede ikinci sırada yer alır. Unutmadan söyleyelim; bu kebapta şeftaliye dair herhangi bir şey yok. Zamanında bu lezzeti bulan isim “Şef Ali” imiş. Kıbrıs’ta sokak sokak kebap arabasıyla dolaşan Şef Ali, kebabıyla ünlü olmuştur. Zamanla kebabın ismi de Şeftali Kebabı olduğu söylenir.

Balık: 

Adanın etrafı Akdeniz ile çevrili olunca “Kıbrıs’ta ne yenir?” sorusuna cevap olarak balık gelmektedir. Girne ve Mağusa’da deniz kıyısında bir restoranda Akdeniz manzarası eşliğinde güzel bir balık yiyebilirsiniz.

Ceviz Macunu: 

Kıbrıs’ta Türk kahvesinin yanında misafirlere ikram edilen ceviz macunu eskiden süregelen geleneklerdendir. Kıbrıs’taki aktarlarda ve sokak başlarındaki marketlerde bulabileceğiniz bu lezzetin yanında ceviz reçelini de alabilirsiniz.

• Piruhi: Kıbrıs’ta lezzetli yemeklerin başında gelen Piruhi, bir Kıbrıs mantısıdır. Hellim peynirinden veya tulum peynirinden yapılan mantıyı Lefkoşa’da Büyükhan içerisindeki restoranlarda deneyebilirsiniz.

• Kolakas: Kıbrıs’ta daha çok kış aylarında bulabileceğiniz bu lezzet Kıbrıs’a özgü olan Kolakas sebzesinden ve kuzu etinin birleşiminden meydana gelmektedir.Patatesli tavuğa benzeyen Kolakas yemeğini Kıbrıs’ta restoran menülerinde görebilirsiniz.

• Molehiya: Kıbrıs’ta özel olarak yetiştirilen Molehiya bitkisinin yapraklarından yapılan bu yemek Ortadoğu ve Kuzey Afrika mutfağında da yapılmaktadır. Bitki yazın kavurucu güneşinde kurutulur, kuzu veya tavuk etiyle beraber pişirilir; yanında pilav ve turşu ile servis edilir.

• Ayrelli: Kıbrıs’taki kuşkonmaza verilen bu isim yağda kavurulup üzerine yumurta kırılarak hazırlanmaktadır.

• Çakıstez: Kıbrıs’a özgü olan çakıstez bir zeytin çeşididir. Kıbrıs zeytini kırılıp suda bekletilir ve kekik,sarımsak,limon üçlüsü ile harmanlanır.Zeytinyağı ve kişniş tohumu ile tadlandırılır ve servis edilir. Kıbrıs’taki büyük marketlerde üzerinde bulunan kişniş tanelerinden tanıyabilirsiniz.

• Samarella: Kıbrıs’a özgü bir meze çeşidi olan samarella, keçi etinin tuzlanıp kekik baharatıyla harmanlanmasından yapılmaktadır. Keçi eti harmanlandıktan sonra çam yaprakları arasında kurutulur. Böylece meze tadına çam aroması da eşlik eder.Tuz da keçi etinin hazırlanırken pişmesini kolaylaştırır. Bu meze genelde konyak ile beraber tüketilir.