Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii

1298 - 1312 yılları arasında inşa edilen St. Nicolas Katedrali (günümüzdeki adıyla Lala Mustafa Paşa Cami) o dönemde Kıbrıs'ta hakim olan Lüzinyalılar tarafından yaptırılmıştır. Akdeniz dünyasının en iyi gotik örneklerinden biri olan katedral cami olmadan önce Kudüs Tacı giyilme törenlerine hizmet edermiş.  Katolik Mabedi olan katedral 1571 yılında Osmanlı tarafından ele geçirilince ihtiyaçlar doğrultusunda mihrap ve minber eklenerek  camiye çevrilmiş; Kıbrıs'ın fatihlerinden olan Lala Mustafa Paşa ismi verilmiş ve Kuzey Kıbrıs'ın iki büyük camisinden biri olmuştur.

Cami'nin hemen girişinde Venedik arması dikkat çeker.Caminin hemen dış tarafında bulunan tarihi cümbez ağacı 2017 yılı itibariyle 705 yıllık bir geçmişe sahip olup adanın en yaşlı ağacıdır.Ağacın 1298 yılında katedralin inşaatı sırasında dikildiği rivayet edilir.Bu ağaç yedi daldan oluşmakta ve gövdesi 2,70 metre olduğu ölçülmüştür.Ağacın köklerinin doğu afrikaya kadar uzandığı söylenir ve meyvesine firavun meyvesi adı verilir.

Lala Mustafa Paşa’nın 17 Ağustos 1571 Cuma günü II. Sultan Selim’in adına burada okuttuğu hutbeyle ibadete açılan cami "Küçük Ayasofya", "Mağosa Camisi" ve "Büyük Cami" olarak da adlandırılmaktaydı.

Bunlara da bakabilirsiniz:

St. Hilarion Kalesi

Antiphonitis Kilisesi

Mavi Köşk