Selimiye Camisi (Aya Sofya Katedrali)

Adını o dönemin padişahı olan II. Selim’den alan Selimiye Camiisi Lefkoşa’da bulunmaktadır. Kıbrıs’ın 1209-1326 yıllarında Lüzinyalılar’ın hükümdar olduğu zamanlarda Lefkoşa’da Latin Katedral ihtiyacı duymaları sonucunda Paris’teki Nortre Dame Katedrali’ne benzeyen bir katedral inşa etmişlerdir. Kıbrıs’ın fethinden sonra da bu katedral Camii olarak hizmet vermeye başlamış (1954 yılında) ve Kıbrıs’ın gösterişli ibadethanesi olmuştur.

Selimiye Camisi 3 koridor ve 6 yan bölümden oluşmaktadır.1373 yılında Cenevizliler tarafından ve 1426 yılında Memlüklüler tarafından yağmalanmıştır.1491 yıllarındaki depremlerden dolayı Katedralin doğu bölümü yıkılmış ve Venedikliler tarafından onarılırken eski bir Lüzinyan kralının mezarı bulunmuştur.Katedral Lüzinyalıların Kıbrıs krallık tacını giydileri yer olmasından dolayı Lüzinyan soylularının bazı krallarının burada gömülü olduğuyla da ünü duyulmuştur.

Caminin 2 adet 49 metrelik minaresi sonradan yapılmıştır.Osmanlı dönemi boyunca Kıbrıs’ın en büyük camisi olarak hizmet vermiştir.

Bunlara da bakabilirsiniz:

Derviş Paşa Konağı

Venedik Sütunu

Girne Kapısı