Barnabas Kilisesi

Barnabas Kilisesi ve Manastırı

Gazimağusa / Kuzey Kıbrıs

 

Yahudi bir ailenin oğlu olan Barnabas Salamis’te doğmuştur.

Kudüs’te eğitim aldıktan sonra Kıbrıs’a geri gider ve M.S. 45 yılında St. Paul ile Hristiyanlığı yayma çabalarına girer.Bu çalışmalardan ötürü tepki alıp kendi arkadaşları ve Yahudiler tarafından öldürülür; cesedini ertesi gün denize atmak için bir bataklığa saklarlar.

Barnabas’ın öğrencilerinden birkaçı bu olayı görür ve gece gizlice gidip cesedi bataklıktan çıkarırlar.Salamis’in batı kısmında bulunan yeraltı mağarasına gömerler ve göğsünün üstüne Barnabas’ın yanında taşıdığı Mathews’un yapmış olduğu İncil’in kopyasını koyarlar.

Bu durumu öğrenen Yahudiler sinirlenip öğrencileri Lefkoşa’ya kadar takip ederler lakin bir süre sonra izlerini kaybederler.Öğrenciler de bu olay üzerine Kıbrıs’ta kalmayıp Karavostasi Limanı’ndan Mısır’a kaçarlar. Cesedin yerini kimse bilmeyince uzun süre mağarada kalır.

432 yıl sonra Piskopos Anhemios rüyasında cesedi ve yerini görür.Mağaraya gidip mezarın açılmasını ister ve bulunan cesedin üzerinden çıkan İncil’den Barnabas olduğu anlaşılır. Piskopos kemikleri ve İncil’i alıp İstanbul’a dönemin imparatoru Zeno’ya sunar.Bunun üzerine Zeno, Kıbrıs’a özerklik verir.

 

 

Ayrıca imparator bir miktar para bağışı yaparak cesedin bulunduğu yere bir manastır inşa edilmesini emreder.477 yılında inşa edilen manastır “ St. Barnabas Manastır”’ı olarak anılır.

Günümüzde Neolitik döneminden Roma dönemine kadar olan çeşitli tarihi eserlerin bulunduğu Barnabas Manastırı bölgenin geniş müzesi haline gelmiştir.

St. Barnabas Manastırı Nerede ?

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment