Güney Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ?

Güney Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ?

 

 

  • Kuzey Kıbrıs gibi adanın diğer tarafı olan Güney Kıbrıs da tarihi ve kültürel değerler taşımaktadır. Kıbrıs adasının her köşesinde farklı bir hikayeye rastlamak mümkün. Kuzey Kıbrıs’a gitmek için sadece bir uçak bileti ve nüfus cüzdanınız yeterli oluyor. Fakat Güney Kıbrıs’a gitmek ya da Kuzey Kıbrıs’tan güney kısmına geçmek bu kadar kolay olmamaktadır.
  • Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçiş noktalarından yalnız adada yaşayan yerli Kıbrıs vatandaşları ve Avrupa vatandaşları geçiş yapabiliyor. Türk vatandaşları için böyle bir şey mümkün değildir. Güney Kıbrıs’a gitmek için öncelikle diğer ülkelere gidiyormuş gibi Atina’daki Kıbrıs Rum Elçiliğine başvuru yapıp vize almak gerekiyor (Türkiye’de vize almak mümkün değil çünkü Türkiye’de diplomatik misyonu bulunmamaktadır). Ondan sonra Türkiye’den Yunanistan ’a uçak bileti alıp öncelikle Atina’ya gitmeniz gerekmektedir. Ondan sonra Atina havalimanından aktarmalı ile Güney Kıbrıs Lefkoşa’ya gidebilirsiniz. Tabi Lefkoşa’nın Ercan Havalimanı’na değil güney kısmındaki Larnaca Havaalanına gitmelisiniz. Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs’a ait herhangi bir damga olması Güney Kıbrıs için sıkıntı yaratabilir.
  • Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları Güney Kıbrıs’a geçiş sırasında vize şartı gerekmiyor. Pasaport ile güney kısmına girip 3 aya kadar kalabilme imkanları bulunmaktadır. Avrupa Birliği vatandaşlığınız varsa pasaportunuz ile rahatça geçiş yapabilirsiniz.

Kuzey’den Güney Kıbrıs’a Geçiş Noktaları

  • KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen turistler (Türk Vatandaşları haricinde) için sınırda birkaç geçiş noktası bulunmaktadır. En çok bilinen kapılardan birisi yaya geçidi olarak kullanılan Lokmacı Kapısı’dır. Lefkoşa’da surlariçi bölgesinde bulunur. Lefkoşa dışında Mağusa ve Güzelyurt’ta da geçiş noktaları vardır. Araçları ile gelen turistler için Metehan Sınır Kapısı’nı kullanmalıdır. Kiralık araçların sınırdan geçişine izin verilmemektedir.

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment