Kıbrısta Araç Kiralamak

Kıbrıs’ta Araç Kiralamak

Türkiye ehliyeti Kıbrıs’ta geçerli mi?

 

Kıbrıs’ta ulaşımın sıkıntı olduğu bir gerçek. Peki ehliyetinizin olup da Kıbrıs’ta araç kiralamanın uygun olması halinde ne yapılabilir?

Türk vatandaşları adada sahip oldukları ehliyet ile araç kullanabiliyor. Çalışma izni olanlar için Kıbrıs ehliyeti çıkarma zorunluluğu bulunmaktadır. Adaya turist olarak gelenler için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yalnız direksiyonun sağda ve trafiğin ters aktığını da hatırlatalım.

Kuzey Kıbrıs’ta araç kiralamak için Türkiye’de geçerli bir  sürüş ehliyetine veya ‘Uluslararası Sürüş İznine’ ihtiyaç vardır. Araç kiralamak için bazı şirketler için en az 25 yaşında olmak gereklidir, ki Kuzey Kıbrıs’ta birçok araç kiralama şirketi aynı kıstası uygulamaktadır.

 

Kıbrıs’ta Kiralık Araba Fiyatları

Kuzey Kıbrıs’ta benzin ve mazotun da ucuz ulaşımın sıkıntılı olması nedeniyle araba kiralamak gayet mantıklı bir seçenektir. Rent a car fiyatları ise genel olarak kış sezonunda günlük 90-130 TL civarı; yaz sezonunda 130-180 TL civarındadır. Yaz sezonunda araçlar minumum olarak 3 günlük kiraya verilmektedir.

Kiralık aracı sadece kira sözleşmesinde ismi yazan kişi veya kişiler kullanabilir. Bu kişilerin dışında biri kullanırsa araç sigorta kapsamı dışında kalır ve tüm sorumluluk kira sözleşmesinde ismi yazan kişilerde olur.

 

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment