Kuzey Kıbrıs Festivalleri

KUZEY KIBRIS Festivalleri

Kıbrıs sadece casino ve plajları ile değil festivalleri ile de zaman zaman ön plana çıkmaktadır. Özellikle yaz aylarında düzenlenen festivaller birçok turistin ilgisini çekmektedir. Her yıl geleneksel olarak festivaller düzenlenir. Daha önceleri panayır olarak adlandırılan eğlenceler günümüzde festival olarak adlandırılmaktadır.

 

Kıbrıs’ta öne çıkan bazı festivaller ve bunların tarihleri şöyle: 

*Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali: 21 mayıs ile 24 haziran tarihleri arasında adanın tarihi güzelliği olan Bellapais Manastırı’nda gerçekleşmektedir. Girne merkeze 15 dakika uzaklığında olan bu gotik tarzda edilmiş olan Bellapais Manastır’ı gerek atmosferi ile gerek de müzik festivali ile katılımcılarına ayrı bir hava verir.

 

 

*Güzelyurt Portakal Festivali: Haziran aylarında gerçekleşen festival Güzelyurt’un en büyükl festivalidir. Çok eğlenceli geçen bu festival narenciye toplama döneminin sona ermesine istinaden düzenlenmektedir. Festivale gelenlere taze sıkılmış portakal-limon suyu verilir.Narenciye ürünlerini tadabilir; yerli kültürü ve gelenekleri yaşayabilirsiniz.

 

*Girne Zeytin Festivali: Girne’nin en önemli ve en büyük festivali olan zeytin festivali Ekim ayında zeytin toplama dönemine denk gelir. Girne’nin güneyinde Zeytinlik köyünde düzenlenen festivalde gerçekleşen sıradışı etkinliklerin yanında Kıbrıs’a özgü yerli ürünleri tadabilirsiniz. Taze fırından çıkmış zeytinli ekmeği, meşhur hellim peyniri, tavuklu buğdaylı muhallebi olan hersesi, gözlemeleri ve zeytinyağı çeşitlerini tadabilirsiniz. Festival süresi bir hafta sürmektedir.

 

 

*Gazimağusa Festivali: 27 haziran ile 19 temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde uluslararası ünü olan Caz,Pop ve Klasik müzik sanatçılar Mağusa’nın eşsiz güzellikte olan tarihi mekanlarında konserler verirler. Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen festivallerde geçmiş yıllarda Aswad, Los Paraguayos, Bülent Ortaçgil gibi isimleri konuk etmiştir.

 

*Uluslararası Bahar Konserleri: 1-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen bu festivali klasik müzik severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir festivaldir.Bellapais Manastırı’nın tarihi atmosferi içerisinde piyano ve yaylı çalgılar eşliğinde akustik müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Geçen senelerde gerçekleşen konserlerde dünyaca ünlü piyanist olan Alexander Markov sahne almıştı.

 

*Halk Sanatları Festivali

*Eko Festival

*Güzellik Yarışması: Lefkoşa Belediyesi’nin düzenlediği yarışma Eylül aylarında gerçekleşmektedir.

*İskele Festivali: Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşen festival Kıbrıs’ta festival kültürünün yerleşmesine büyük katkı sağlamaktadır.

 

*Mehmetçik Üzüm Festivali ve bu çerçevede gerçekleşen Uluslarası Altın Salkım Belgesel Film Festivali Ağustos ayında gerçekleşmektedir.

*Hellim Festivali: Ağustos-Eylül aylarında Kıbrıs’ın önemli yerel ürünü olan hellim peynire sahip çıkmak amacıyla düzenlenmektedir.

 

*Antik Kent Salamis’in Amfi Tiyatrosu’nda yaz döneminde gerçekleşen birçok konser ve gösterileri de unutmamalısınız.

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment