MaviKöşk Lefkoşa

Mavi Köşk

Lefkoşa Kuzey Kıbrıs

İtalyan asıllı rum Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılan Mavi Köşk, iki kattan ve on altı bölümden oluşmaktadır. Paulo Paolides avukat olmasına rağmen o dönemlerde ortadoğunun en büyük silah kaçakçısıydı. Bu yüzden Maviköşk’ü inşası sırasında her yere hakim olabilecek ve görünmeyecek bir yere yaptırmış.

Maviköşk’ün inşaatı tamamlanınca yerini kimse öğrenmesin diye mimarı bile öldürdüğü söylenmektedir.

Girne – Güzelyurt dağ yolu üzerinde Çamlıbel köyü yakınlarında yer alan Maviköşk, o dönemin en modern özellikleri ile yapılmıştır.Esrarengiz özellikleri bulunan Maviköşk Paolides’in silah dağıtım noktası olarak kullanılmaktaydı.

Odaların her biri farklı renge boyanmıştır. Kırmızı odada mafya toplantıları yapılırmış.Mavi odada misafirlerini; sarı odada ise misafir çocuklarını ağırlarmış.Odaların dışında masalar da bu renklere boyanmıştır. Oda rengine göre odadakiler bu masalara otururmuş.

Sanata düşkün olan  Paolides  evin her tarafını pahalı tablolar,biblolar,içki dolapları ve el işi iran halıları ile donatmıştır. Sanat eserlerinin bazılarını kendi satın almış bazıları da kendisine hediye edilmiş. Bunların içerisinde en önemli olan “meryem ana tablosu” 1971 yılında ünlü bir fransız ressam tarafından verilmiştir.Bu tablonun en önemli özelliği hangi açıdan bakarsanız bakın ellerinin,gözlerinin ve dizlerinin size dönük olmasıdır.

Maviköşk‘ü gezerken hayretler içerisinde kalacağınız şimdiden garanti… Esrarengiz özelliklerden birkaç tane sayacak olursak; yatak odasında bulunan iki pencereden biri güneşin doğuşunu diğeri ise batışını gösterirmiş.Oda içerisinde bulunan perde ses geçirmez bir özelliğe sahip.Yatağının hemen arkasında bulunan kapak gizli bir mahzene çıkmaktadır. Uzakdoğudan özel olarak getirilen dokuz boyutlu aynası da vardır.

Köşk ile bir bütün olarak inşa edilmiş ama deprem sırasında köşkten bağımsız olarak ayrılabilen ve depreme dayanıklı bir odası da bulunmaktadır. O dönemlerde köşkte soğutma sistemi bile bulunmaktaydı.

Bunların dışında isterse yirmidört saat şarap akan çeşmesi,bukelamun derisinden yapılmış ve renk değiştirebilen içki dolabı,deprem uyarı cihazı,süt banyosu için bulunan ufak havuzu,ani bir olayda kaçmak için tünelleri bile bulunmaktaydı.Dönemin ünlü aktristlerinden Sophia Loren‘nde köşke gelerek süt banyosu yapmış olduğu söylenmektedir.

Kıbrıs Barış Harekatı 1974 yılında gerçekleştiği zaman Paolides, evinin alt tarafında bulunan tünellerden İtalya’ya kaçmayı başarmıştır. Paulo Paolides 1986 yıllarında katıldığı bir mafya toplantısında öldürülmüştür. Öldürülmeden önce bile İtalya’dan köşk için para gönderip eksikliklerini karşılamaya çalışmıştır.

Unutmadan Maviköşk pazartesi günleri kapalıdır!

Diğer günlerde çalışma saatleri  09:00 ile 17:00 arasındadır.

Maviköşk Nerede? Giriş Ücretleri

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment