Othello Kalesi Magusa

Othello Kalesi

Gazimağusa Kuzey Kıbrıs

 

Mağusa Kenti’nin ana girişlerinden biri olan Othello Kalesi (diğer adıyla Othello Kulesi) 14. Yüzyılda Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiş olup olası bir saldırıda limanı ve şehri korumak için yapılmıştır.

Etrafı derin çukurlar ve hendekler şeklinde olan Othello Kalesi uzun süre geçilememiş ve geçilmez kale ismi ile anılmıştır. 1492 yılında Venedikliler kaleyi bir topçu tabyasına dönüştürmüştür.

Kale girişinin hemen üstünde bulunan mermer kabartmasında Venediklere ait arma görülmektedir. Bu arma St. Mark’ın kanatlı aslanı ile kaleye son halini veren kaptan Nicolo Foscarini’nin ismi yazmaktadır. Rivayete göre 1481 yılında Leonardo Da Vinci Kıbrıs’a gelerek Venediklilere kentin savunması için bazı taktikler verdiği söylenmektedir.

Kalenin bugünki adı İngiliz döneminde kullanılmaya başlanmıştır. Sheakespeare’nin ünlü tragedyasının bir bölümü Kıbrıs’ta bir liman kentinde geçmektedir. Oyunun başkahramanı Othello, Faslı (Moor) biri olarak tanıtılır. Sheakespeare’in o dönemde ada valisi olan Christophoro Moro’nun soyadını yanlış anlayarak Moor sanıp faslı olduğunu düşündüğü sanılmaktadır.

 

   

Günümüzde kale içerisinde bulunan salon birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Othello Kalesi Nerede ?

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment