Saint Hilarion Kalesi

Saint Hilarion Kalesi

Girne / KKTC

( Aziz Nikolas Kalesi )

1191’li yıllarda yapıldığı düşünülen Saint Hilarion Kalesi; diğer adıyla Aziz Hilarion denizden 700 metre yükseklikte Beşparmak Dağları’nın dik yamaçları üzerinde üç ayrı kale şeklinde kurulmuştur. Kalenin kurulma amacı olası akdeniz kıyılarından gelecek Arap saldırılarına halkı karşı önceden uyarmak amacıyla yapılmıştır.

Kale adını Arapların Kudüs’ü fethetmesinden sonra kaçıp Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son günlerini burada geçiren bir keşişten almıştır.

Şuanda bile karmaşık yollardan geçerek ulaşılabilen kalenin zamanında nasıl dağın yamacına kurulduğunu anlamak insanı şaşırtmaktadır.

Kale üç bölümden oluşmaktadır. Ana kapı girişi 11. Yüzyılda Bizanslılar döneminde güçlendirilmiştir. Alt katta bulunan alanlar atlar ve askerler için kullanılıyordu. Orta bölümde kilise, mutfak ve kralın sarayı ve su deposu bulunmaktadır. Yukarı kalenin girişinde bir Lüzinyan kapısı vardır. İkinci katta bulunan Kraliçe Penceresi’nden göreceğiniz panoramik manzaraya hayran kalacaksınız. En üst bölümde de Prens John Kulesi yer almaktadır.

Saint Hilarion Kalesi 1489 yılında Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış ve terkedilmiştir.

Saint Hilarion Kalesi Nerede ?

Bunlara da bakabilirsiniz:

Leave a Comment